- Nasz Zespół
- Co leczymy
- Terapia indywidualna
- Fizjoterapia uroginekologiczna
- Fizjoterapia urologiczna
- Fizykoterapia
- Fala uderzeniowa
- SIS super indukcyjna stymulacja
- TR-Therapy
- Masaże
- Kinesiotaping
- Drenaż limfatyczny
- Taping sportowy
- Nasze programy rehabilitacyjne
Zapalenie rozcięgna podeszwowego
Rozcięgno podeszwowe jest to pasmo łączno- tkankowe przyczepiające się z jednej strony do guza piętowego a z drugiej do paliczków bliższych poszczególnych palców. Bierze udział w stabilizacji stopy podczas chodu i biegu.
W fazie podparcia pozwala utrzymać stopę w pozycji neutralnej zaś w następującej po niej fazie odbicia zachować jej ustawienie supinacyjne. Schorzenia rozcięgna są co czwartą co do częstości występowania przyczyną dolegliwości. Patologia ta ma różne pochodzenie. Sprzyjają jej zaburzenia biomechaniczne np.:
- nadmierna pronacja stopy (obniżenie sklepienia podłużnego stopy powoduje nadmierne obciążanie rozcięgna podczas fazy obciążenia i odbicia)
- rotacja zewnętrzna stopy
- stopa płaska
- zaburzenia w obrębie ścięgna Achillesa i mięśni łydki
- czynniki degeneracyjne związane z procesem starzenia bądź też powtarzającymi się mikrourazami
Niestety pacjenci zazwyczaj zgłaszają się do nas za późno . Bagatelizowanie objawów powoduje, że stan zapalny ostry przechodzi w przewlekły a ten jest trudny do leczenia. Najczęściej ból zlokalizowany jest przyśrodkowo przy guzie kości piętowej. Największe dolegliwości i sztywność stopy są odczuwane rano. U osób aktywnych występują na początku treningu, ustępują w środkowej jego fazie, by potem powrócić ze zdwojoną siłą po zakończeniu aktywności.
Ponieważ dolegliwości związane ze stanem zapalnym rozcięgna podeszwowego bywają bardzo kłopotliwe i nierzadko stają się przyczyną ograniczenia aktywności ruchowej, istotne jest działanie profilaktyczno-lecznicze polegające m. in. na doborze odpowiedniego obuwia jak i odpowiednich wkładek ortopedycznych , które pozwolą wyrównaniu deformacji stóp i przywróceniu prawidłowej ich biomechaniki. Indywidualne dobranie wkładek ortopedycznych jest bardzo ważne u osób biegających, których stopy podlegają dużym przeciążeniom. Powinno ono zapewniać dobrą stabilizację tyłostopia i amortyzację, aby chronić pietę przed rozpłaszczaniem ochronnej poduszeczki tłuszczowej. W naszej klinice Fizjomax, każdy pacjent poddany jest badaniu komputerowemu stóp aby odpowiednio wykonać wkładki odpowiednio do jego problemu. W fazie ostrej stosujemy szereg działań mających na celu poprawę ukrwienia tkanek i przyspieszenie ich regeneracji. Wzmacniamy mięśnie odpowiedzialne za prawidłowe utrzymanie łuków stopy oraz przywracamy prawidłową elastyczność i długość skróconych mięśni.
W tym celu łączymy zabiegi z zakresu fizykoterapii:
- kriopterapię na bolesną okolicę rozcięgna
- terapię indywidualną obejmującą:
- mobilizację tkanek miękkich
- masaż poprzeczny rozcięgna
- ćwiczenia propriocepcji
- streching
Boleśnie napięte tkanki możemy również rozluźnić stosując aplikację Kinesiotaping na samo rozcięgno bądź w połączeniu z oklejeniem mięśnia trójgłowego łydki.