Co to jest Barbotaż?
Barbotaż (Barbotage) - nieoperacyjne leczenie zwapnień ścięgien stożka rotatorów stawu ramiennego - to zabieg pod kontrolą USG, który polega na wprowadzeniu igły przez skórę w celu rozbicia złogów zwapniających w ścięgnie, które mogą ograniczać ruchomość i powodować ból. Ultrasonografia umożliwia lekarzowi dokładne zlokalizowanie tych złogów wapnia w celu dokładnego umieszczenia igły.
Wskazania do zabiegu
Barbotaż jest uznanym sposobem leczenia zwapniającego zapalenia ścięgna w stożku rotatorów stawu barkowego. Jest to jedna z głównych przyczyn bólu barku, zwykle obserwowana u dorosłych w wieku od 40 do 60 lat. Zwapniałe zapalenie ścięgna rotatorów może objawiać się bólem z przodu lub z tyłu barku, ograniczając ruchomość całego stawu. Do tego stanu mogą doprowadzić długotrwałe zmiany przeciążeniowe, zapalne oraz przebyte urazy, które to powodują mikrouszkodzenia samych ścięgien. Dokładne przyczyny nie są do końca poznane. Typowe objawy dla zwapnienia stożka rotatorów to przede wszystkim ból barku nasilający się podczas wykonywania ruchów ramieniem np. do boku (odwodzenie). Nierzadko pacjenci nie mogą spać na chorym boku.
Zalety zabiegu
• wykonywany jako małoinwazyjny zabieg ambulatoryjny, bez konieczności pobytu w szpitalu
• znieczulenie ogólne nie jest potrzebne
• precyzyjna lokalizacja nawet niewielkich osadów wapiennych
• brak narażenia na szkodliwą radiację
• szybszy powrót do zdrowia w porównaniu z alternatywnymi metodami leczenia, takimi jak artroskopia lub zabieg chirurgiczny
Przebieg zabiegu
W pierwszej kolejności przeprowadza się diagnostyczne badanie ultrasonograficzne. Następnie skóra okolicy barku jest dezynfekowana oraz podawany jest środek miejscowo znieczulający. Przy pomocy obrazu ultrasonograficznego igłę kieruje się do zwapnienia. W dalszej kolejności zwapnienie jest „rozbijane” metodą zasysania i wypłukiwania. Często, w celu zahamowania procesu zapalnego, podczas zabiegu podawany jest w okolicę stożka rotatorów lek steroidowy.
Barbotaż to bardzo bezpieczna procedura, niemniej jednak istnieje minimalne ryzyko wystąpienia bólu, infekcji, reakcji alergicznej na znieczulenie miejscowe lub brak odpowiedzi na leczenie. Należy pamiętać również o tym, iż w niektórych przypadkach dochodzi do wznowy powstania zwapnień, wówczas należy rozważyć powtórzenie zabiegu.