Lekarze
- Zakres usług
- Ortopeda
- USG ortopedyczne
- Osocze bogatopłytkowe
- Wiskosuplementacja
- Hydrodysekcja
- Barbotaż (Barbotage)
promocje
Lekarze w klinice fizjomax
HYDRODYSEKCJA - nieoperacyjne leczenie cieśni nadgarstka
Zespół cieśni nadgarstka to jedna z najczęściej występujących neuropatii w obrębie kończyny górnej. Wczesne objawy zespołu cieśni nadgarstka można łatwo zignorować, ale bez leczenia stan może się rozwinąć do punktu, w którym nie można kontynuować pracy lub cieszyć się zwykłymi czynnościami.
Przyczyny
Nerw pośrodkowy jest jednym z trzech głównych nerwów biegnących wzdłuż ramienia i zapewnia funkcje czuciowe, ruchowe kciukowi oraz trzem środkowym palcom. Zespół cieśni nadgarstka występuje, gdy nerw pośrodkowy ściskany jest podczas przechodzenia przez kanał nadgarstka. Większość przypadków tego schorzenia nie ma konkretnej przyczyny, chociaż jeden lub wszystkie z poniższych czynników mogą być przyczyną:
- Częste, powtarzające się, drobne ruchy rękami (np. podczas pisania na klawiaturze lub korzystania z klawiatury)
- Częste, powtarzalne, chwytające ruchy rękami (np. podczas uprawiania sportu i niektórych aktywności fizycznych)
- Choroba stawów lub kości (na przykład zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów lub reumatoidalne zapalenie stawów)
- Zmiany hormonalne lub metaboliczne (na przykład menopauza, ciąża lub zaburzenia równowagi tarczycy)
- Zmiany poziomu cukru we krwi (mogą być widoczne przy cukrzycy typu 2)
- Inne stany lub urazy nadgarstka (na przykład nadwyrężenie, skręcenie, zwichnięcie, złamanie lub obrzęk i stan zapalny)
- Dziedziczność
Zespół cieśni nadgarstka występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn.
Objawy
- Słabość chwytania przedmiotów jedną lub obiema rękami
- Ból lub drętwienie jednej lub obu rąk
- Uczucie obrzęku w palcach
- Pieczenie lub mrowienie w palcach, zwłaszcza kciuka oraz palca wskazującego i środkowego
- Ból lub drętwienie nasilające się w nocy, przerywające sen
Objawy zespołu cieśni nadgarstka mogą być podobne do innych schorzeń lub problemów. Zawsze konsultuj się z lekarzem w celu postawienia diagnozy.
Diagnoza
Rozpoznanie stawiane jest na podstawie wywiadu i badania klinicznego. Badaniem uzupełniającym jest badanie ultrasonograficzne (USG), na podstawie którego ocenia się stopień uszkodzenia nerwu oraz otaczających go struktur.
Leczenie
W naszej klinice, zespół cieśni nadgarstka leczymy za pomocą prostej i bezbolesnej procedury zwanej hydrodysekcją nerwów. Jest to zabieg niechirurgiczny wykonywany w znieczuleniu miejscowym i pod kontrolą USG, Dzięki czemu ryzyko uszkodzenie gałęzi nerwu pośrodkowego, naczyń krwionośnych oraz innych sąsiednich struktur zostaje całkowicie zniwelowane. Polega na niewielkim, bezbolesnym nakłuciu skóry w okolicy nadgarstka i zaaplikowaniu odpowiedniej ilości płynu bezpośrednio do kanału nadgarstka. Płyn dociera do przestrzeni wokół zmienionego chorobowo nerwu, odpręża zaciśnięty nerw, rozciąga więzadło poprzeczne nadgarstka, uwalniając go z otaczających tkanek co przynosi niemal natychmiastową ulgę w bólu.
Po zabiegu istotna jest rehabilitacja. Terapia indywidualna z fizjoterapeutą, podczas której wykonywana jest praca manualna oraz ćwiczenia zmniejszające napięcie mięśni oraz poprawi ruchomość i ślizg nerwu pośrodkowego. Ważna jest również praca nad ogólną postawą ciała.